SCA header sca_header
SCA Photo Slideshow
Untitled Document
Annual Awards 2019

SCA Annual Presentation Night 2018-2019

Southern Campdrafting Association ANNUAL PRESENTATION NIGHT

The Southern Campdrafting Association held their Annual Presentations on the 3rd of August at the Albury Commercial Club, where over 120 Members travelling from three states, Family and Friends gathered for the 2018-19 Annual Presentation Night.

The evening commenced with Master of Ceremonies SCA President Gina Lincoln, welcoming Sponsors, Members and Guests including SCA Life Members Keith Whitsed and Dennis Heywood. Gina also paid tribute to retiring SCA Director Peter Hancock due to moving away from the area for his contributions to the SCA Board over the past 2 years. A warm welcome was extended to new Director Sandra Brabon to the Board for the next 2 years and welcomed Lachlan Sim and Harry Steiger who will fill the 2 casual vacancies for twelve months.

After a short break in proceedings whilst entrées were served, the Presentation of the Champion Horse Awards followed.

Rick Rowbottom Custom Leather sponsored Champion Maiden Horse awards were presented by Dennis Heywood on behalf of Rick; 1st place was ‘One Stylish Oak’ owned by Paige Nancarrow,  2nd  ‘Boston Legal’ owned by Sadye Wines, 3rd ‘Pippa’ owned by Kevin Geppert, 4th ‘Jarra’ owned by Suzanne Barker, 5th ‘Contempt"  Jim Hiscock  and 6th was “Bradley’ owned by Graeme Kempe.

CM Pastoral Co. Champion Novice Horse; Awards were presented by Life Member Keith Whitsed,  1st ‘One Stylish Oak’ owned by Paige Nancarrow, 2nd  ‘Mobile Pricetag' owned by David Murphy from Creswick Vic  & 3rd place went to Jack Southerland's  ‘Chisel’, 4th Sadye Winess 'Boston Legal',  5th place was Nick Taylor’s ‘Scandalous’ and 6th place David Reiter’s ‘Cody’.

ETA Mechanical Solutions Champion Open Horse awards were presented by Luke Jackson and went to, 1st ‘Oakies Teena Two’ owned by Paige Nancarrow, 2nd ‘Tip Top’ owned by Wendy Atkinson, 3rd Brendan Moloney’s ‘Arolok Ruby’, equal 4th ‘Rafter’ owner Nick Taylor and Jack Sutherland’s ‘Rebel’ and in 6th place was Page Nancarrow's ‘One Stylish Oak’.

  Paige Nancarrow was also presented with the Barry Bourke Memorial Open Trophy.

Special Awards sponsored by the Australian Stock Horse Society for the Highest scoring registered ASH owned by a financial ASH Member, in the SCA Champion Maiden was won by Jackson Boston Legal,  Novice was won by "Mobile Pricetag’  owned by David Murphy and the Highest scoring Registered ASH Open Horse Section was won by ‘Tip Top’ owned by Wendy Atkinson.  They each received an ASH Embroidered Trophy Rug.

Shanahan’s Livestock Champion All Round Horse, Awards were presented by Rylie Shanahan,  1st went to Paige Nancarrow’s "Oakies Teena Two",  with 2nd ‘Rafter’ 3rd ‘Skeeta’ and 4th ‘Scandalous’ all owned by Nick Taylor, 5th went to Wendy Atkinson's ‘Tip Top’ and 6th place went to ‘One Stylish Oak’ owned by Paige Nancarrow.

All Things Country Champion Rookie Horse Awards were presented by Wendy Webb, 1st place went to ‘One  Stylish Oak’ owned by Paige Nancarrow, 2nd Suzanne Barker's ‘Jarra’, 3rd Lachlan Sim’s ‘QXH Electrifying’, 4th Mardi Johnson’s ‘Double Secret Heart’, 5th Zac Jackson’s ‘Denny’s Girl’ and in 6th place was Tim Jackson’s ‘Lets Button Up’.

The Australian Quarter Horse Association sponsored the Highest AQHA registered All Round Horse & Rookie Horse owned by a financial AQHA member, with an Embroidered Trophy Rug presented to Paige Nancarrow for ‘Oakies Teena Two" and One Stylish Oak".

Members and Guests then enjoyed their Main Meals before proceeding with the Presentations of the Champion Rider Awards. 

First up following the Meal break was The Landmark Champion Junior Rider Awards presented by Mark Barton; 1st Charlotte Taylor with Runner-up sister Emma Taylor of Bullengarook Vic, 3rd Jack Shanahan 4th Ben Taylor, 5th Ryan Nowell and 6th place went to Carlie French.

Double Up Panels – Neverleak Coats Champion Juvenile Rider Awards; presented by Wok Vinge went to 1st Jason Parker from Creswick Vic, Runner-up was Alex Molloy, 3rd went to Cody Dugmore 4th Bailey O’Dell, 5th Mia Moloney and in 6th place was Angus Edgar.

Trans Australia Livestock & Freight Champion Rookie Rider presented by Melanie Austen to Lexie Belcec.

Sulky Gully Saddlery Champion Lady Rider Award;  were presented by David Murphy to Champion Lady Rider Wendy Atkinson, Wendy also received the Nicole Goff Memorial Trophy.  Runner-up was Claire Baxter of Barnawartha Vic, 3rd Melanie Austen SA, 4th place Sayde Wines and equal 5th  were Chrissie French Nimmitabel NSW, and Maria Roche from Adelong NSW.

TEYS Australia Champion Rider Awards were presented by Ashley Sheahan with history making Champion Rider 1st place going to Paige Nancarrow, Paige is the first Lady to win this title in the SCA, Paige is the first Lady in any of the Campdrafting associations in Australia to win this title in 67 years not a bad achievement. Runner-up went to Nick Taylor Bullengarook Vic, 3rd Jack Sutherland, 4th David Murphy, 5th Brendan Moloney and 6th went to Dennis Heywood.

The introduction was made of the SCA Riders who will be representing the SCA in the NCCA Championships to be held at Landmark in February 2020 being; Paige Nancarrow, Nick Taylor, Jack Sutherland, David Murphy, Brendan Moloney and Wendy Atkinson. We wish them all the best and we know they will do the SCA proud.

The President’s Award went to a very deserving Andrea Pickett for her tireless work and contribution not only to Merrijig Campdraft but her willingness to assist other Clubs.

The evening was capped off by the drawing of the 2019-2020 Event Sponsors with Shanahan’s Livestock Transport drawing the Champion Rider, ETA Mechanical drawing Champion Lady Rider, CM Pastoral Company drawing Champion Junior Rider. Rick Rowbottom Custom Leather drawing Champion Juvenile Rider, All Things Country drawing Champion Rookie Rider. Double-up Panels–Neverleak Coats drawing Champion Maiden Horse, TEY’s Australia Charlton-Cargill drawing the Champion Novice Horse, Landmark drawing Champion Open Horse, Sulky Gully Saddlery drawing Champion All Round Horse and Harold Boots drawing Champion Rookie Horse.

We would like to sincerely thank our 2018-19 Event Sponsors; Trans Australia Livestock, Sulky Gully Saddlery, Landmark, CM Pastoral Company, Shanahan’s Livestock Transport, Teys Australia, Double Up Panels-Neverleak Coats, All things Country, Rick Rowbottom Custom Leathernand ETA Mechanical. 

A big thank you to our Trophy Sponsors Nungar Knots Merrijig, Skyline Vaquero America, Horseland Wagga Wagga, Bill Willoughby, Diamond Wool Saddle Pads, Rick Rowbottom Custom Leather, Nug Nug Ranch Tamworth, the Australian Stock Horse Society, the Australian Quarter Horse Association, Ribbons from Pennant Products and last but by no means least Debra Clarke & Marisna Tedner Round Box Media for Photography.  We urge all members to support our sponsors as without them this evening would not be possible.

A big thank you to the Albury Commercial Club great catering a first class venue their attention to detail second to none.

Thank you is also extended to our Campdraft Committees, Volunteers and Cattle donors without whom this fantastic Family Sport of Campdrafting would not exist.

After the formal part of the evening, all relaxed and enjoyed their Dessert and Music by Albury DJ’s, and catching up with good friends.

 

Gallery

 

Champion Rookie Horse

Champion Rookie Horse

Champion Maiden Horse

Champion Maiden Horse

Champion Novice Horse

Champion Novice

Champion Open Horse

Champion Open Horse

Champion All Round Horse

Champion All Round Horse

Champion Junior Rider

Champion Junior Rider

Champion Juvenile Rider

Champion Juvenile Riders

Champion Lady Rider

Champion Lady Riders

Champion Riders

Champion Riders

SCA representives for NCCA

SCA Rookie Rider lft Lexie Belcec

Gina Lincoln and Alex Molloy

Gina Lincoln and  Andrea Pickett

Dennis Heywood

Paige Nancarrow SCA Champion Rider

 

SCA
members portal graphic
IMPORTANT INFORMATION   

  • SCA   sca facebook link
  • Notice: Due to COVID-19 All SCA Events will be subject to Federal and State Government Regulations.
  • see Event Program link for  Campdraft Programs & Clinics.
Competition Age Groups
Junior Competitors ARE:
8 years and under 13 years.
Juvenile Competitors ARE:
13 years and under 17 years

N.B: All Competitors under 18 years must wear Hardhats that comply with current Australian Safety Standards at all times whilst mounted. eg.3838 

championship points graphic
classifieds button
sca_management_comittee_link
NCCA_link
contact_us_link
weather bureau link
SCA sponsers
  BXT       Riverina Logo Crop